Giriş Yap "Enter"a basıp içeriğe geçin

Davranışçı ve Sosyal Bilişsel Öğrenme Kuramı

Davranışçı ve Sosyal Bilişsel Öğrenme Kuramı Benzerlik ve Farklılıkları

Bu iki kuram arasında aslında pek benzerlik olduğu söylenemez. İnsan davranışlarının oluşmasında çevrenin etkili olduğunu her iki kuram da söyler. Farklarına gelecek olursak;

1-)Davranışçı öğrenme kuramında insan zihni neredeyse hiçbir öneme sahip değildir.  Düşünme algılama gibi kavramlardan söz edilmez. Ancak sosyal bilişsel öğrenme kuramında insan zihni önemlidir.

2-)Davranışçı öğrenme kuramında insan bir şeyi öğrenmiş ise davranışlarında da bunu göstermelidir der ama sosyal bilişsel kuramda insanın bir şeyi öğrenmesi için davranışa dökme zorunluluğu yoktur.

3-)Davranışçı öğrenme kuramında davranışların oluşmasında uyarıcı ve tepki bağı söz konusu iken sosyal bilişsel öğrenme kuramında işin içine zihin ve anlamlandırma da girer.

4-)Davranışçı öğrenme kuramı dışsal pekiştirmeyi savunur. Yani organizma davranışı göstermesi için  pekiştirmenin başkası tarafından verilmesi gerekir  der. Ancak sosyal bilişsel kuram içsel pekiştirmeyi savunur. Bu da organizmanın davranışı gerçekleştirmesi kendi isteğiyle olur.  Organizma ihtiyaçlarını gidermeye  çalışır. Burada organizma kendi kendinin pekiştireci olur.

5-)Davranışçı öğrenme kuramında organizma pasiftir. Sosyal bilişsel kuramda ise organizma aktiftir.

Bu yazımızda davranışçı öğrenme kuramı ile bilişsel öğrenme kuramı arasında bir karşılaştırma yapmış olduk. Umarım sizler de beğenmişsinizdir sağlıklı günler iyi çalışmalar dilerim:).

Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız!

( Davranışçı ve Sosyal Bilişsel Öğrenme Kuramı )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir