Giriş Yap "Enter"a basıp içeriğe geçin

C++ Nedir? Nerelerde Kullanılır?

C++ nedir sorusunun cevabı, C++ ; C dilinden türemiş bir programlama dilidir. Normalde C dili ile sadece yapısal programlama yapılırken, C++ dili ile hem yapısal hem de nesne yönelimli ( Object Oriented Programming) programlar yapılabilir. C dilinin yüzde 80’i C++’da da mevcuttur diyebiliriz. Bu yüzden C dilinin temel kavramlarını öğrenmek C++ dilini öğrenmenizde yardımcı olur. Değişken tanımlama, atama vb… Zaten C++, C’nin üst grubudur. Bunu şöyle sıralayabiliriz; C,C++ ve C#’dır. C’nin avantajları az komut kümesinden oluşması ve daha hızlı çalışmasıdır.

C++’da tüm tanımlayıcılar a . . . z , A . . . Z harfleri ile yada alt çizgi (_) ile başlar. Bundan sonra rakam, harf ve ya alt çizgi kullanılabilir. Dikkat etmemiz gereken özelliklerden biri de kullandığımız ifadelerdeki büyük küçük harflerdir. C ve C++ büyük ve küçük harf duyarlılığına sahiptir. Kullandığımız ifadeleri birbirinden farklı ve aynı ifade olarak kullanıyorsak programımız hata verecektir. Bunu bir örnekle anlatacak olursak:

ProgRam Bu şekilde tanımlarsak hepsi birbirinden farklı ifadeler olarak C++ da okunacaktır. Biz Şunu alışkanlık edinmeliyiz; tanımlayıcılarımızın baş harfi büyük olacak. Büyük ve küçük harf kombinasyonlarının kullanılması ile önceden yapılan tanımlamalar bazen işi zorlaştırabilir. Eğer bu değişkenlerden birini kullanmak isterseniz bu zamana kadar nasıl tanımladığınızı bilmeniz gerekir.

Örneğin printf()`in PRINTF() olarak çağrılması durumunda ” bilinmeyen tanımlayıcı ” (Unknown identifier) hata mesajı vererek sizi uyarır. Buna benzer olarak %f ve %F kullanımı hata verdirecektir. Programlamayı yaparken bunlara dikkat etmemiz gerekecek ve şöyle bir dezavantajı var: C ve C++ derleyicileri hatanın her zaman nerde olduğunu göstermez. Programcı bu hatayı kendisi bulması gerekecektir.

C++ Nerelerde Kullanılır?

➡️Nesneye yönelik programlamada(OOP),
➡️Bilgisayar/Elektronik Mühendisliğinde ve ya Bilgisayar Programcılığında,
➡️Oyun, user interface vb alanlarda kullanılabilir.

~ C++ Nedir ? Nerelerde Kullanılır ? ~

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir